På spaning efter det jag som flytt

Medverkande konstnärer: Maria Bajt, Cedric Bomford, Carl Boutard, Kira Carpelan, Diana De Aguinaga Pettersson, Leander Djønne, Maja Hammarén, Daniel Hoflund, Goran Hassanpour, Andreas Kurtsson, Malin Pettersson Öberg, Lovisa Ringborg, Gustav Sparrn, Frida Tebus, Markus Öhrn

För att understryka vårt engagemang i den unga lokala scenen valde vi att bjuda in Marianna Garin, Camilla Larsson och Sinziana Ravini – en yngre generation curatorer – att arbeta fram en utställning med konststudenter.

Sara Arrhenius chef för Bonniers Konsthall.

Vår intention har varit att lyfta fram en tendens vi tyckte fanns hos de konstnärer som vi valt att arbeta med, nämligen ett sökande efter det som utgör jaget. Det handlar om rätten till ett eget rum, rätten att dra sig tillbaka och blicka både framåt och bakåt, inåt och utåt. I denna retrospektiva rörelse blandas det journalistiska med det biografiska, det vetenskapliga med det fiktiva. Dagens historieskrivning har blivit en privat angelägenhet, samtidigt som den privata minnesbearbetningen har blivit offentlig. Därför har vi valt att göra en utställning som representerar både vårt sökande efter konstnärerna och konstnärernas sökande efter sig själva. Vi är alla på spaning efter det jag som flytt.

På spaning efter det jag dom flytt, 2007. Foto: Bonniers Konsthall