Cao Fei
Cao Fei arbetar med performance, foto, ljud, text och film. Det senaste året har hon skapat projekt som utspelar sig i den virtuella världen Second Life. 2007 medverkade hon i biennalerna i Lyon, Istanbul och Venedig. Cao Fei är född 1978 i Guangzhou och verksam i Beijing.
I utställningen medverkar Cao Fei med verken RMB City A Second Life Planning (2008), UN-Cosplayers (2006) och Utopia Factory (2006).
Chu Yun
Chu Yun arbetar framför allt med installationer. Han medverkade i utställningen China Power Station II på Astrup Fearnley Museum of Modern Art 2007. Chu Yun är född 1977 i Jiangxi och verksam i Beijing.
I utställningen medverkar Chu Yun med verken Constellation No. 2 (Konstellation nr. 2), 2006, Unspeakable Happiness(Outsäglig lycka), 2003, Chu Yun’s work (Chu Yuns arbete), 2006 och Tape-recording, 1984 (Inspelning, 1984), 2006.
Hipic Group (Xu Zhen, Yang Zhenzhong, Huang Kui)
Hipic är ett konstprojekt initierat av de Shanghaibaserade konstnärerna Xu Zhen, Yang Zhenzhong och Huang Kui. Projektet är en webbplats som fungerar som en samlingsplats för bilder. Konstprojektet har pågått sedan september 2007 och visas förutom på webben på offentliga platser i Shanghai och på utställningar i Kina och Europa.
I utställningen visar Hipic Group verket Hipic på en designad skärm. Det kollektiva konstverket är skapat som en kommentar till vår tids flöde av bilder. Vem som helst vart som helst i världen kan skicka in en bild till Hipics webbplats där varje bild visas en minut.

Hu Xiaoyuan
Hu Xiaoyuans installationer innehåller ofta vardagsnära material som tråd, hår och tyg. Hennes arbeten har visats på Documenta 12 i Kassel 2007 och på Kunsthaus Graz 2007. Hu Xiaoyuan är född 1977 i Harbin och verksam i Beijing.
I utställningen medverkar Hu Xiaoyuan med verken Three clothes, six objects (Tre klädesplagg, sex objekt), 2007-2008 och Useless (Värdelös), 2008.
Kan Xuan
Kan Xuan arbetar framförallt med video, men även med foto och installation. Hennes verk har visats i den kinesiska paviljongen i Venedig 2007 och på Istanbulbiennalen samma år. Kan Xuan är född 1972 och verksam i Beijing och Amsterdam.
I utställningen medverkar Kan Xuan med verken Looking Looking Looking for (Tittar Tittar Tittar efter), 2001,Untitled (Utan titel), 2008, Protected by colors (Skyddad av färger), 2003, Love (Kärlek), 2008, I will be happy? (Jag blir lycklig?), 2008, 100 Times (100 gånger), 2003.
Lee Kit
Lee Kits verk fungerar som bruksföremål och konstverk på samma gång. Lee Kit är född 1978 i Hong Kong, där han också är verksam.
Lee Kits handmålade tygstycken har blivit bordsdukar och väggdekorationer i konsthallens café. Fläckarna som uppkommer vid användningen blir en del av verket. Med fotografier dokumenterar konstnären hur han tidigare använt det handmålade tyget; som handduk, sängöverkast eller picknickfilt. Sockerpaketen på konsthallens cafébord är också designade av Lee Kit.

Liu Wei
Liu Wei arbetar med målning, installation, skulptur och video. Hans verk har visats i utställningen China Power Station II på Astrup Fearnley Museum of Modern Art 2007. Liu Wei är född 1972 i Beijing, där han också är verksam.
I utställningen medverkar Liu Wei med verken Purple Air(Purpurfärgad luft), 2008, 7 Nights (7 nätter), 2007, As Long as I See it (Så länge jag ser det), 2006.
Xu Tan
Xu Tans researchbaserade projekt utgår från intervjuer och workshops. Genom att bjuda in deltagare på olika platser i världen öppnar Xu Tan för ett samtal om bilden av dagens Kina. Xu Tan är född 1957 i Wuhan och verksam i Zhuhai and Shanghai.
I utställningen medverkar Xu Tan med en installation och workshop; Keywords School (Nyckelordsskolan), 2006-2008.
Yan Jun
Yan Jun är ljudkonstnär och poet. Yan Jun har medverkat i utställningar som Seoul International Media Art Biennale2006 och China Power Station I på Battersea Power Station, och har publicerat flera böcker och diktsamlingar. Han är född 1973 i Lanzhou och verksam i Beijing.
I utställningen medverkar Yan Jun med verket 15 Minutes in Life (15 minuter i livet), 2007. Yan Juns ljudkomposition tar sin utgångspunkt i det nya urbana Kina. Ljudverket består av röster och kinesiska stadsljud som sammanflätats med musik. Ljudspåren kan höras på flera platser i konsthallen.

Yang Fudong
Yang Fudong tar dagens Kina som utgångspunkt i sitt filmskapande, men refererar ofta till den kinesiska historien och äldre filmer. Hans verk har visats på Venedigbiennalerna 2003 och 2007. Yang Fudong är född 1971 i Beijing och verksam i Shanghai.
I utställningen medverkar Yang Fudong med videoinstallationen East of Que Village (Öster om Que-byn), 2006.
Yangjiang Group (Zheng Guogu, Chen Zaiyan, Sun Qinglin)
Yangjiang Group är en konstnärsgrupp som grundades 2002 i staden Yangjiang i södra Kina. Medlemmarna Zheng Guogu, Chen Zaiyan och Sun Qinglin utgår från kalligrafi i sina arbeten med performance, installation, video och foto. Gruppens verk har visats på Tate Modern Liverpool 2007 och på Kunsthaus Graz 2007.
I utställningen medverkar Yangjiang Group med verken Indoor Courtyard IV (Inomhusgård IV), 2003/2007 och Pine Tree Garden (Pinjeträdgård), 2008.
Zhang Da
Zhang Da är modedesigner. Han inspireras av traditionella kinesiska tekniker samtidigt som han intresserar sig för dagens slit- och slängkultur. Han är född 1970 och verksam i Shanghai och Beijing.
Speciellt för utställningen har designern Zhang Da tagit fram accessoarer för konsthallens värdar; masker, manschetter och kragar. Manschetterna har inspirerats av det armskydd som kinesiska arbetare traditionellt brukade bära. Mönstret på tyget är hämtat från sommarens blommor, ljus och lätta regn.
Zheng Guogu
Zheng Guogu är en av medlemmarna i Yangjiang Group och arbetar med foto, objekt, performance och kalligrafi. Verken bygger ofta på samarbeten där en performance kan vara utgångspunkt för en fotoserie. Zheng Guogu medverkade i Documenta 12 i Kassel 2007 och Kunsthaus Graz samma år. Han är född 1970 i Yangjiang, där han också är verksam.
I utställningen medverkar Zheng Guogu med verket The Landscape of Empire Age (Landskap från kejsartiden), 2008.